Rating města: nízké zadlužení plus, zhoršování provozních výsledků minus
Zhoršování provozních výsledků spojené s obtížnými makroekonomickými podmínkami, nízké finanční rezervy, omezená flexibilita provozních příjmů a rigidita provozních výdajů. To jsou hlavní výtky, které adresovala městu firma Moody´s investors service, která pro Příbram zpracovala každoroční ekonomickou analýzu.
Mezi silné stránky analytici zařadili nízké zadlužení a obezřetnou rozpočtovou politiku a silnou politickou podporu vedení města v zastupitelstvu.
Celkově si Příbram udržela hodnocení z loňského roku na úrovni Aa1.cz s výhledem stabilní, který mu byl udělen i v předchozích letech. Ratingy českých měst se zpravidla pohybují od stupně Aa1.cz do Aa2.cz.
„Ratingové hodnocení od renomované nezávislé agentury je něco, o čem v poslední době neradi slyší i mnozí vysocí představitelé z nejrůznějších zemí. Hospodaření města Příbrami je natolik dobré, že nemusíme mít strach nechat si je posoudit nezávislými hodnotiteli,“ uvedl při dnešním předávání zprávy starosta Příbrami Josef Řihák.
Za zpracování ratingové analýzy města platí, honorář se pohybuje v řádech statisíců korun.
Základní úvěrové hodnocení města je na stupni 8 (na stupnici od 1 do 21, kde 1 představuje nejnižší riziko).
Provozní výsledky Příbrami byly v průběhu uplynulých let kladné, ačkoli se nacházely pod průměrem ostatních českých měst a obcí. Po zlepšení v letech 2007 a 2008, kdy hrubý provozní výsledek (HPV) činil 11 % z provozních příjmů, došlo k poklesu na 3 %.
Agentura konstatovala, že provozní výsledky budou i nadále záviset především na vývoji daňových příjmů, jejichž zotavování je však v současnosti velice pomalé. „Přestože se očekává, že HPV by měl zůstat kladný, návrat k vyšším hodnotám dosahovaným před rokem 2009 je v příštích několika letech nepravděpodobný,“ stojí v závěrečné zprávě.
Zadlužení Příbrami je podle výsledků nízké. V roce 2010 bylo na úrovni 10 % provozních příjmů, když postupně pokleslo z 21 % v roce 2007. Jelikož město nyní neplánuje žádné nové úvěry (poslední úvěr schválili zastupitelé v září tohoto roku), mělo by město podle hodnotitelů letos dosáhnout hranice 8–9 %.
„Z hlediska počtu registrovaných ekonomických subjektů se okres Příbram nachází mezi dvanácti okresy Středočeského kraje na 4. místě. Průměrná míra nezaměstnanosti se dlouhodobě pohybuje nad krajským průměrem, v roce 2010 měla hodnotu 11 %,“ píše se v hodnocení Začátkem roku 2011 se míra nezaměstnanosti začala snižovat, ovšem podle agentury lze nadále očekávat spíše stagnaci především kvůli nejistému vývoji v globální a české ekonomice.
Na celkových příjmech se v roce 2010 podílely daňové příjmy ze 46 %, což je pod národním průměrem, který činí 50 %. Z toho 38 % obstaraly sdílené daně, 3 % daně svěřené a 5 % tvořily příjmy z místních a administrativních poplatků. Nedaňové příjmy zaujímaly průměrných 9 % a kapitálové příjmy 12 %.
Výdajová strana rozpočtu je členěna na běžnou a kapitálovou část. Podíl běžných výdajů na celkových výdajích je v průměru u českých obcí 69 %, kapitálové výdaje pak zabírají zbylých 31 %. V případě Příbrami byl podíl kapitálových výdajů na celkových v roce 2010 přibližně 12 %. Průměr za období 2007–2009 činil 24 %.
„Obecně se dá konstatovat, že na hospodaření města se negativně projevují především důsledky špatné hospodářské situace v České republice a v celé Evropské unii. My ale na rozdíl od státu, si nemůžeme dovolit hospodařit s deficitním rozpočtem,“ komentoval zprávu Řihák.
Podle Řiháka je také nepravděpodobné budoucí zvýšení ratingu: „Naopak bychom si mohli rating snížit, pokud by se městu nepodařilo zachovat kladné provozní výsledky a zároveň by vedení města upustilo od své obezřetné investiční politiky. To by vedlo k podstatnému nárůstu dluhu a mohlo by to mít podle hodnotitele negativní vliv na rating,“ míní starosta.
zdroj: https://www.pribram.cz/clanek-rating-mesta-nizke-zadluzeni-plus-zhorsovani-provoznich-vysledku-minus